بهترین زمان برای تعویض فیلتر هوای اتومبیل

زمان عوض کردن به موقع فیلتر هوا در عملکرد مناسب خودرو بسیار حائز اهمیت است و حتی در کاهش مصرف سوخت خودرو بسیار قابل مشاهده است. فیلتری که غبار گرفنه و کثیف شده موجب به بالا رفتن مصرف سوخت و فشار به موتور خودرو خواهد شد. هر احتراقی که داخل موتور اتومبیل اتفاق میوفتد به هوا نیاز دارد.اگر هوا درون موتور اتومبیل خودرو نباشد هیچ احتراقی صورت نمی گیرد و نتیجه این می شود که نیروی مورد نیاز برای راه اندازی موتور خودرو فراهم نمی شود.

از زمانی که خودرو استارت می خورد  تا زمانی که خودرو را خاموش می کنید، فیلتر هوای خودرو در حال کار کردن است.

 وظیفه ی اصلی فیلتر هوای خودرو، رساندن هوای مورد نیاز به موتور اتومبیل و پاکسازی  هوا از آلودگی ، غبار و گردو خاک هایي است که باعث آسیب دیدگی موتور اتومبیل می شود. ولی حتی اگر از مرغوب ترین فیلتر هوا هم استفاده کنید پس از گذشت مدت زمانی تاریخ مصرفشان تمام می شود و برای زمان محدودی کارایی دارند.

حالا سوال اصلی که پیش می آید این است که چگونه متوجه زمان تعویض فیلتر هوای خودرو بشویم؟!

با ما همراه باشید تا در ادامه ی این مقاله زمان  تعویض فیلتر و فیلتر مناسب برای خودرو  را به شما نشان می دهیم.

مهم ترین عامل شرایط رانندگی شما و مکان زندگی شما است

یکی از مهم ترین عامل هایی که باعث  تعویض فیلتر هوای خودرو شما می شود، شرایط رانندگی شماست. اگر شما در درون یک شهر شلوغ با توقف های مداوم ، حرکت در مسیر های طولانی  و یا در مسیر هایی با جاده های ناهمگون و یا آسفالت نشده،  رانندگی می‌کنید نسبت به کسانی که فقط در موقعیت های خاص در جاده هاي‌ خلوت و صاف رانندگی می کنند، زمان زود تری را شما باید صرف تعویض فیلتر هوای خود بکنید تا آن شخصی که در شهری کم ترافیک و با جاده ایی صاف رانندگی می کند.

زمان مناسب تعویض فیلتر هوای خودرو پس از طی کردن  مسافتی  در حدود 6000 تا 10000 می باشد.

 در حالت بهینه بهتر است که روغن خودرو  همچنین همراه با فیلتر هوا تعویض گردد.

ولی اگر  روغن خودرو  را تعویض نمی کنید، آن را نشان یک متخصص بدهید تا از میزان آن و وضعیت روغن خودرو با خبر شوید . این موضوع هزینه هنگفتی برای شما ندارد ودر بعضی وقت ها ممکن است از هزینه هاي‌ هنگفت بعدی پیشگیري به عمل آید.

فاکتور  از این مسئله ایی که در بالا گفته شد،  فیلترهایی که  در بازار موجود است از طول عمر های مختلف و کیفیت های متفاوتی برخوردارند. حتماً به نکته هایی که در مورد موضوع طول عمر فیلترهای خودرو نوشته شده توجه کنید.

 

تعویض فیلتر روغن

 

نشانه هایی باعث جدی گرفته شدن تعویض فیلتر هوای  خودرو می شود:

 

  1. بالا رفتن قابل مشاهده مصرف سوخت
  2. احتراق درون خودرو به درستی صورت نمی گیرد، استارت خورد به آهسته گی و یا اشکال در روشن شدن
  3. انجام نگرفتن احتراق
  4. از دست رفتن نرمی در در حرکت خودرو
  5. چراغ تنظیم موتور شروع به هشدار می کند

 

زمان مناسب برای تعویض فیلتر روغن

 

تعویض روغن خودرو بنا به شرایط کار کرد روغن و نوع فیلتر آن دارد. ولی بعضی از رانندگان و یا تعمیر کاران خودرو به یک اصلی که ریشه و اساس ندارد پایبند هستند و آن هم این است که هر زمان روغن موتور را تعویض کردید زمان نیز فیلتر روغن را نیز عوض کنید ؛ این قانون بدون هیچگونه توجه به کارکرد فیلتر روغن و کیلومتر رفته شده است.

با نصب یک فیلتر روغن و استفاده از روغن ۵۰۰۰ کیلومتری در خودرو، می ‌توانید پس از دو مرتبه تعویض روغن فیلتر روغن خودرو  را نیز تعویض کنید. ولی  اگر روغن حدودا ۲۰۰۰۰ کیلومتر کار کرده باشد ، بهتر است بعد از تعویض روغن فیلتر،  روغن خودرو را نیز تعویض نمایید.

ولی اگر در مورد فیلتر هوا،  منطقه ای که شما  زندگی می کنید پر از گرد، غبار و آلودگی باشد  ، بهتر است پس از رفتن مسافتی حدود ۵۰۰۰ کیلومتر  فیلتر هوای اتومبیلتان را تعویض نمایید و در این بین مسافت حداقل یک ‌بار فیلتر را به وسیله هوای فشرده تمیز نمایید.

 در هوای کم آلوده و تمیز می توانید در هر ۱۰۰۰۰ کیلومتر فیلتر روغن را تعویض کنید  و پس از  هر ۵۰۰۰ کیلومتر فیلتر هوای خود را تمیز نمایید و سپس دوباره از آن استفاده کنید.

هیچ گاه فیلتر هوای خودرویتان را با ابزاری مثل پیچ گوشتی یا آچار برای هوا گیری بهتر سوراخ نکنید زیرا اول از همه معنا و مقهوم فیلتر را بدون مفهوم کرده اید و در اصل هوا را از مکان های بدون مقاومت عبور داده اید به این معنا است که جریان اتصال کوتاه هوا ایجاد می شود و دوم این که شرکت های سازنده فیلترخودرو ها  فیلتر ها را به گونه ایی طراحی کرده اند که پس  از کثیف شدن نیز توانایی خروج هوای مورد نیاز اتومبیل را داشته باشند.

 

تشخیص دادن خرابی  در فیلتر روغن

در اکثر فیلتر های روغن به این دلیل که از کاغذ هایی اصلا مرغوب نیستند و یا منافضی در محل متصل شد کاغد موجود است ،عمل فیلتراسیون به درستی انجام نمی پذیرد  و به همین دلیل ذرات ، غبارها و آلودگی ها ازطریق فیلتر عبور می کنند و به تدریج وارد موتور می شوند . این آلاینده ها با خراشیدن سیلندر و پیستون ها باعث آسیب دیدگی موتور ماشین خواهند شد .چکه کردن قطرات روغن از محل متصل شدن فیلتر ، زنگ زدگی پوشش محفظه ،عدم تحمل فشار و در نتیجه شکاف برداشتن فیلتر باعث خارج شدن متداول، آهسته و یا سریع روغن از مسیر روغن کاری موتور می شود.بدیهی است که بر اثرفشردده شدن و اصطکاک زیاد ،قطعات خودرو مستهلک و به طور کامل ساییده خواهد شد.

 

بعضی اوقات  متوجه این موضوع می شوید که مقداری روغن در زیر اتومبیل شما بر روی زمین ریخته است؛ یکی از دلایل بروز این مشکل خراب شدن فیلتر روغن موتور می باشد

 

نکته دیگر در فیلترهای روغن این است که در موقع خاموش شدن موتور، فیلتر بتواند روغن موجود درون خود را نگه دارد. این موضوع باعث می شود تا زمان استارت مجدد خودرو ، جریان روغن سریعا برقرار شده و به همه قسمت ها برسد. اگر فیلتر روغن موتور خالی از روغن باشد حدودا  زمان کوتاهی طول خواهد کشید تا فیلتر پر شود و سپس روغن به قسمت های دیگر موتور خواهد رسید.

 

همانطور که می‌دانید فیلتر روغن به محفظه روغن چسبیده است و در صورت خرابی می ‌تواند روغن را به بیرون نشت دهد. در برخی مواقع نیز فشار روغن بسیار اندک می‌ شود، در چنین شرایطی نیز به احتمال بسیار زیاد مشکل از فیلتر است، زیرا اگر فیلتر تمیز نشده باشد، فشار روغن خیلی کم می ‌شود که این موضوع می تواند صدمات بسار زیاد  و پر هزینه ای را در این شرایط بد اقتصادی به بار آورد.

 

چراغک چک کردن روغن موتور از چراغ‌ های هشداردهنده در کل نشانگرهای خلفی آمپر است که روشن شدن آن ها دلیل های زیادی دارد. یکی از این دلایل ، خرابی فیلتر روغن موتور است. بنابراین با روشن شدن این چراغ حتما به تعمیرکار خود مراجعه کرده و مسئله را به دقت بررسی نمایید.

با تشکر از همراهی شما اگر این مطلب برایتان مفید واقع شده لطفا برای ما نظراتتات را بنویسید

گروه صنعتی فیلتیران

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

*

code