HMI چیست

HMI چیست

HMI چیست

HMI چیست : این اصطلاح مخفف عبارت لاتین Human Machine Interface است و معنای آن یک واسطه بین انسان و ماشین است. از HMI برای پایش و مانیتور کردن و مشاهده پارامترهای مربوط به دستگاه های صنعتی مثل PLC و اینورتر و…. استفاده می شود. HMI را می توان یک مانیتور LCD برشمرد که قادر به برنامه ریزی  و همچنین تغییر پارامترهای مختلف دستگاه ها را انجام داد. 

تعریف کامل تر HMI چیست

در واقع HMI یک برنامه ی گرافیکی است که در آن کلیدها (Button)، نمایشگرها (Display)، عقربه ها (Pointer)، شاخص ها (Indicator)، نمودارها (Curve)، آلارمها (Alarm) و… توسط اشکال گرافیکی ایجاد شده اند و در این برنامه با انتخاب هر المان گرافیکی (مثلاً کلید) و اعمال تغییرات کد متناظر با آن از طریق پورت شبکه و ارتباط با سایر تجهیزات آن شبکه به دستگاه مورد نظر ما ارسال می گردد.

دلیل استفاده از HMI بجای کامپیوتر 

دلیل استفاده از HMI برای مانیتورینگ و کنترل خطوط تولید و دستگاههای صنعتی بجای کامپیوتر چیست ؟ 

تا چند سال قبل برای مانیتورینگ و کنترل خطوط تولید و دستگاه های صنعتی از کامپیوتر استفاده می شد. اما نرم افزارهای کامپیوتری در قنابل ویروس  ها اسیب پذیرند. همین امر باعث می شد که در بعضی مواقع فرمان اشتباه ایجاد کرده و  خسارات جبران ناپذیر مالی و حتی انسانی بوجود آورد. همچنین HMI این قابلیت را دارد که می توان تا ۲۵۵ دستگاه و تجهیز مختلف را به آن متصل نمود. چیزی که در استفاده از نرم افزار برای اتصال به سیستم های مختلف با تعداد زیاد با مشکلات زیادی مواجه می شد. 

کاربرد HMI

معمولا از HMI برای مانیتورینگ و کنترل و ثبت اطلاعات یک سیستم استفاده میشود.

HMI ها مانیتورهای صنعتی هستند که میتوانند با بقیه تجهیزات کنترلی ارتباط برقرار کرده و تبادل اطلاعات کنند. شما توسط HMI قادر خواهید بود در هر نقطه از جهان به اطلاعات سیستم کنترل خود دسترسی داشته باشید.
به دلیل اینکه اچ ام آی یک دستگاه صنعتی است در آن مشکلات نویز و هنگ کردن و Reset شدن کمتر بوجود می آید.

مثلا یک ماشین تزریق پلاستیک برای استفاده در خط تولید فیلتر هوا که تمام فرامین ان از جمله کلیدها تنظیم دما یا تنظیم فشار و سرعت یا تنظیم موقعیت از طریق PLC کنترل میشود وتمام این تنظیمات را اپراتور بر روی اچ ام ای اجرا میکند و HMI ان را به PLC منتقل میکند.

نسل های جدید HMI

HMI های مدرن به شما اجازه می‌دهند که با هرنوع سیستم تولیدی ارتباط برقرار کنید. دقت داشته باشید که بر اساس نوع کاربرد ویژگی‌های دستگاه می‌توانند تغییر کنند. این ویژگی‌ها شامل رابط‌های ارتباطی، تکنولوژی‌های رابط کاربری و حتی اندازه خود دستگاه می‌شود. به همین جهت، در اتوماسیون صنعتی، HMIها از دستگاه‌های استاندارد۱۱ اینچی تا صفحات پیچیده پهن ۱۵٫۶ اینچی پشتیبانی می کنند. برای ساده‌سازی هرچه بیشتر کار اپراتور، تکنولوژی صفحه لمسی وجود دارد که اجازه می‌دهد کاربر با ماشین‌ها و کارخانه تعامل بصری داشته باشد.

اتصال HMI  به انواع مختلف PLC

قبل از برنامه ریزی  برای ماژول HMI می توان مشخص نمود  که برای چه برند PLC مثل ,VIGOR DELTA,SIEMENS,OMRON و یا…. باید با آن ارتباط برقرار کند.

مشخصات کلی HMI :

۱- صفحه تاچ اسکرین و LCD نوع TFT در مدل ۱۰ اینچ

۲- ارتباط سریال از طریق دو پورت بصورت همزمان (RS-232,RS-485)

۳- شبیه سازی (سیمولاتور) on-line/off line

۴- پورت USB برای ارسال و دریافت برنامه

۵- ذخیره سازی اطلاعات بصورت record

۶- قابلیت slave در یک شبکه مانیتورینگ

۷- دارای ماکرو جهت انجام محاسبات و اعمال منطقی

۸- قابل اتصال به انواع PLC

۹- قابل اتصال به اینورتر، سرو درایوو هر وسیله دارای پورت RS-485

۱۰- قابلیت نمایش اطلاعات بصورت منحنی یا نمودار

۱۱- توانایی نمایش انیمیشن

۱۲- دارای RTC به منظور عملکرد در تاریخ و ساعت معین

منبعwww.ieee2.blogfa.com

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

*

code